Maraton matematyczny

31 marca br. zakończy się pierwszy etap trzeciej edycji "Maratonu Matematycznego"!

Jak co roku na wiosnę ZSOiZ im. ks. prof. Józefa Tischnera w Limanowej ponownie wyszedł z matematyczną inicjatywą w celu promowania utalentowanych, młodych ludzi z całego powiatu limanowskiego. Nasz konkurs od lat cieszy się dużym zainteresowaniem ze strony uczniów szkół gimnazjalnych.
Do pierwszego etapu tegorocznej edycji zgłosiło się aż 287 uczestników  z 18 szkół powiatu limanowskiego.

W konkursowych zmaganiach matematycznych mógł wziąć udział każdy zainteresowany uczeń szkoły gimnazjalnej, który posiada dostęp do Internetu, gdyż pierwszy etap jest  etapem on-line. Aby uzyskać login i hasło do platformy zdalnego nauczania ZSOiZ, na której umieszczone były zadania, należało jedynie poprosić swojego nauczyciela matematyki o zgłoszenie udziału w konkursie. W każdy poniedziałek, środę i piątek przez cały miesiąc marzec umieszczane były pytania, na które trzeba było udzielić odpowiedzi. Liczył się czas, gdyż zadania pojawiały się o określonych godzinach.

Najlepszych 20 uczniów pierwszego etapu zostanie zaproszonych do finału, który odbędzie się 5 kwietnia br. w budynku ZSOiZ im. ks. prof. Józefa Tischnera w Limanowej. Uczniowie oraz ich opiekunowie zostaną o tym fakcie powiadomieni drogą mailową już 1 kwietnia.

W drugim etapie konkursu maratończycy będą musieli zmierzyć się z 5 zadaniami otwartymi, które sprawdzą wiedzę matematyczną oraz umiejętność analitycznego myślenia.

Zadania konkursowe nie wykraczają poza zakres treści programowych szkoły gimnazjalnej, ale nie są to typowe zadania szkolne. Ich poziom trudności rośnie wraz z etapami konkursu, a rozwiązania często wymagają wielostopniowego rozumowania zagadnień, jak i umiejętności twórczego myślenia. Standardowe metody szkolne mogą okazać się niewystarczające. Wśród zadań finałowych przynajmniej jedno z nich nastawione jest na wytypowanie uczniów obdarzonych prawdziwym talentem matematycznym.

Więcej szczegółów dostępnych w regulaminie konkursu na stronie www.maraton.tischner.limanowa.edu.pl

Wspierają nas: